پيش بارگذار بروك

مراقبتهای پزشکی

براى اینکه از تندرستى خود به‌خوبى نگهدارى نمائید، بایستى به‌طور مرتب و کامل تحت معاینات پزشکى قرار بگیرید. پزشک شما مى‌تواند از مقایسهٔ نتایج آزمایشات پزشکى با آنچه در گذشته دیده شده و در پروندهٔ شما ضبط شده است علائم بیمارى و تغییرات حاصله در سلامتى شما را تشخیص دهد.

بهداشت عمومى در سال‌هاى اخیر پیشرفت زیادى نموده است. با استفاده از این پیشرفت‌ها شخص مى‌تواند به آسانى نقایص ناشناخته خود را بشناسد و عاداتى را که براى سلامتى او زیان‌آور است اصلاح نماید و در نتیجه در برابر بیمارى‌ها بهتر مقاومت نماید. معاینات پزشکى مرتب باعث مى‌شود که بیمارى در مراحل اولیه خود تشخیص داده شده و ضمن معالجه، از تشدید آن جلوگیرى به‌عمل آید.

در این روزگار که زندگى شهرنشینى باعث افزایش گرفتارى‌ها و ناراحتى‌هاى شخصى است اطمینان بر این که شخص در صورت لزوم، تحت مراقبت پزشکى یک دکتر خوب قرار دارد بسیار مهم و باعث اطمینان‌‌خاطر مى‌باشد. پزشک خصوصى شما مى‌تواند با اطلاعاتى که شما به او مى‌دهید از وضع کار، زندگى خصوصى و وضع مالى شما آگاه باشد. پروندهٔ پزشکى که پزشک از بدو مراجعه به وى براى شما درست کرده است در مواردى که علائم بیمارى تازه‌اى بروز مى‌کند مى‌تواند تشخیص صحیح‌ترى را تضمین نماید.

فاصله معاینات پزشکى بر حسب امکانات و توانایى اشخاص فرق مى‌کند. یک معاینه کامل اولیه، به‌وسیله پزشک بسیار لازم است زیرا از آغاز کار گزارشى از وضع سلامتى شما تهیه مى‌کند که بنیا‌ن‌گذار پى‌گیرى‌هاى بعدى خواهد بود. وقتى پزشک بداند که شما بیمار همیشگى او هستید خود را مسؤول حفظ سلامتى شما مى‌داند و با اطلاعاتى که شما از سوابق بهداشتى و بیمارى‌هاى خود به او مى‌دهید، بهترین امکان را در اختیار دارد که تغییرات حاصله در وضع سلامتى شما را ارزشیابى نموده و از بروز بیمارى‌هاى سخت جلوگیرى نماید.

بانوان باردار بیش از سایر بانوان به معاینات پزشکى احتیاج دارند تا اطمینان حاصل کنند که کلیهٔ مراقبت‌هاى قبل از زایمان را انجام داده‌اند. این بانوان بایستى از نخستین ماه‌هاى باردارى تحت مراقبت پزشک متخصص زنان و زایمان قرار گیرند و دستورات آنان را با دقت انجام دهند. براى نوزادان و کودکان خردسال، پزشک متخصص کودکان بایستى تعداد و فواصل معاینات پزشکى را تعیین نماید. کودکان و نوجوانان در سنین معینى مانند هنگام ورود به دبستان، معاینات آموزشگاهى ضمن تحصیل، هنگام ورود به دانشگاه یا مدارس عالى دیگر، هنگام استخدام در مؤسسات و غیره معاینه مى‌شوند. آزمایشات قبل از ازدواج در بیشتر کشورهاى پیشرفته جهان اجبارى است. کسانى که بیش از همه به آزمایش‌هاى سالیانه احتیاج دارند کسانى هستند که سن آنان از چهل سال تجاوز نموده است. کسانى که در کارهاى مربوط به پزشکى و بهداشت کار مى‌کنند بایستى در ابتداى ورود به این حرفه یک معاینه کامل بشوند و از تاریخچه بهداشتى و حرفه‌اى آنان پروندهٔ کاملى تشکیل شود و سپس طبق دستور پزشک ‌به‌طور مرتب تحت معاینات پزشکى قرار گیرند. در یک معاینه پزشکى کامل، پزشک ابتدا درجه حرارت، ضربان نبض، تنفس، فشار خون، وزن، قد، دید چشم و توانایى شنوایى را اندازه‌گیرى مى‌کند. سپس سر، چشم، گوش، بینی، غدد لنفاوی، سینه، معده، اعضاى تناسلی، مقعد، کلیه، لگن خاصره، دست‌ها و پاها، پوست و رفلکس‌هاى مفاصل را معاینه مى‌نماید.

با پیشرفت سریع دانش در کلیهٔ رشته‌هاى علوم به‌خصوص در علم پزشکی، یک نفر به تنهایى قادر نیست تمام اطلاعات پزشکى موجود را فرا گیرد و به‌همین جهت اغلب پزشکان عمومى در رشتهٔ به‌خصوصى از دانش پزشکى تخصص مى‌بینند.

پزشک عمومى مى‌تواند بهترین انتخاب شما به‌عنوان پزشک شخصى باشد زیرا با احاطه کاملى که به تمام بدن دارد، مى‌تواند شما را معاینه و بیمارى‌هاى عمومى شما را معالجه کند و در مواردى که بیمارى مربوط به یک عضو به‌خصوصى باشد که معالجه آن احتیاج به تخصص و اطلاعات بیشتر و یا احتیاج به جراحى داشته باشد شما را نزد پزشک متخصص مربوطه که به وى اعتماد دارد خواهد فرستاد.

لازم به یاد‌آورى است در صورتى‌که به مهارت و طرز معالجه پزشک شخصى خود اعتماد نداشته باشید عاقلانه است که دکتر خود را عوض کنید ولى این تعویض را باید در نهایت ادب انجام دهید. پزشک خود را فقط به‌علت بى‌صبرى و ناشکیبایى در بهبود هر چه زودتر ناراحتى خود تغییر ندهید. در نظر داشته باشید که بعضى از بیمارى‌ها را هیچ پزشکى نمى‌تواند معالجه کند و در مان عده‌اى از بیمارى‌هاى دیگر مستلزم زمان بیشتر و همکارى‌هاى کامل بیمار با پزشک معالج مى‌باشد. در صورتى‌که در انتخاب پزشک خود، دقت اولیه کافى نموده باشید تعویض پزشک خیلى به‌ندرت ضرورت پیدا مى‌کند.

هنگامى‌که پزشک شما یک عمل جراحى بزرگ یا یک برنامهٔ درمانى پیچیده را توصیه مى‌کند، جویا شدن نظر متخصص دیگر در این زمینه اغلب مفید است. این فرصت خوبى است که ممکن است از یک عمل جراحى غیرضرورى یا یک درمان خطرناک جلوگیرى کند. این نظر مشورتى دید شما را از وضعیت بیمارى وسیع‌تر مى‌کند و این امکان را فراهم مى‌سازد که از بهترین نوع درمان استفاده کنید. تصور نکنید که با این‌کار به پزشک خود اهانت کرده‌اید، بلکه باید بدانید که انجام این عمل معقول به خاطر مسئولیتى است که در قبال سلامتى خود دارید.
قبل از ملاقات، از طریق فرستادن پروندهٔ درمانى و نتایج آخرین آزمایش‌هاى پزشکى خود به پزشک مورد مشاوره مى‌توانید در وقت و هزینه صرفه‌جوئى کنید.
مطمئن شوید که نظر مشورتى به‌وسیلهٔ پزشک کاملاً مستقلى داده مى‌شود. این ممکن است به معنى لزوم انجام یک مسافرت باشد، به‌خصوص اگر در مناطق روستائى زندگى مى‌کنید ولى وقت و کوشش شما باارزش است.
در اکثر موارد دو متخصص با هم موافق هستند. در غیر این‌صورت شما باید نظر پزشک ثالث را جویا شوید. حتى اگر براى این‌کار هزینهٔ اضافه‌اى را متقبل مى‌شوید بدانید که پول خود را به‌ درستى خرج کرده‌اید. وقتى مطمئن شدید تصمیم شما درست است، توصیه‌هاى پزشک را بهتر پى‌گیرى مى‌کنید. بیمار خوب تمایل دارد که زودتر بهبود یابد.

سؤالاتى که باید در مورد هر برنامه درمانى موردنظر خود پاسخ داده شود و به‌خصوص پرسش‌هائى که در نظرخواهى دوم باید تأکید شود، عبارتند از:

۱. پزشک در مورد مشکل شما چه مى‌گوید؟
۲. چه چیزى در درمان توصیه‌شده دخالت دارد؟
۳. شما از درمان پیشنهادى احتمالاً چه سودى مى‌برید؟
۴. خطرهاى همراه کدام هستند و احتمالاً چگونه روى خواهند داد؟
۵. دورهٔ نقاهت چه مدت طول مى‌کشد و چه چیزى در آن دخالت دارد؟
۶. پیش‌بینى هزینهٔ درمانى چقدر است؟ آیا بیمهٔ شما همهٔ آن را تقبّل مى‌کند؟
۷. اگر اقدام به درمان نکنید چه خواهد شد؟
۸. آیا شیوه‌هاى دیگرى براى درمان شما وجود دارد که در گام اول امتحان شوند؟

مراقبت از چشم ها

بدون شک بینایی یکی از مهمترین حس‌ های انسان است و نه تنها به این علت که در ارتباط با محیط خارج از بدن نقش مهمی دارد بلکه بیشتر از این رو که اختلال دید سبب کاهش یادگیری نیز می شود. فرد با حس بینایی از خود محافظت نموده تعادل خود را حفظ کرده قدرت خلاقیت پیدا نموده و بالاخره از دیدن محیط اطراف لذت می برد. داشتن بینایی نعمت بسیار بزرگی است و اگر انتظار داریم که چشمانمان برای تمام مدت عمر به ما خدمت کنند بایستی نهایت دقت را در مراقبت از آنها به عمل آوریم. در زیر با برخی نکات بهداشتی جهت مراقبت از چشم ها آشنا می شویم :

۱- استفاده از مواد غذایی متناسب و حاوی ویتامین های مختلف به ویژه ویتامین A

ویتامین A در منابع گیاهی به صورت پیش ویتامین (انواع کاروتن ها به ویژه بتاکاروتن) و در منابع حیوانی به شکل رتینول فعال یافت می شود.
بهترین منابع حیوانی ویتامین A جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شیر پرچربی، کره، روغن کبد ماهی و ماهی های کوچک با جگر (کیلکا) می باشد.
بهترین منابع گیاهی ویتامین A سبزی های با برگ سبز تیره مانند: اسفناج، کاهو، سبزی های زرد مثل هویج و کدو حلوایی، میوه های زرد و نارنجی مثل: زردآلو، قیسی، خرمالو، نارنگی و طالبی، موز، خربزه وانواع مرکبات می باشد.

۲- خواب و استراحت کافی

باید بین کارتان استراحت داشته باشید. اگر فراموش می کنید پس زنگ موبایلتان را تنظیم کنید تا برایتان یادآوری شود. کمی در محل کار راه رفته و یا به بیرون از پنجره نگاه کنید.همچنین نگاه کردن مداوم به صفحه نمایش کامپیوتر بسیار مضر است.

۳- مراقبت از چشم ها در برابر تاثیر اشعه ماوراء بنفش با استفاده از عینک‌

۴- از ورزش های تقویت چشم استفاده کنید

این نوع ورزش ها لازم هستند و با انجامشان به تدریج تاری کاهش پیدا می کند. انگشتان را چن سانتی متر جلوی صورت نگه دارید. حالا روی انگشت تمرکز کرده و چند لحظه بعد روی چیزی که چند متر از شما فاصله دارد تمرکز کنید. نگاه کردن همزمان به اشیای دور و نزدیک باعث تقویت چشم می شود. وقتی چشم ها خسته هستند دائم پلک بزنید. این کارها به عضلات کمک می کنند تا آرام شده و تاری دید کاهش پیدا کند.

۵- هنگام مطالعه از نور کافی استفاده کنید

کسانی که در رختخواب به حالت نیمه نشسته و یا خوابیده در حالیکه کتاب را مقابل چشم گرفته اند مطالعه می کنند، می بایست نور لازم جهت مطالعه را طوری تنظیم نمایند که نور از بالای تخت و یا از چراغ کنار تخت که کمی عقب تر از آن قرار گرفته است به کتاب بتابد. هیچگاه نور نباید بطور مستقیم و از روبرو به چشم بتابد.

مراقبت از پوست و مو

نحوه مراقبت درست دندانها,از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تا..

قدم اول :جنس پوستتان را بشناسید
فردی وجود دارد که پوستی زیبا نخواهد؟ با تشخیص جنس پوستتان شروع کنید. سپس خواهید دانست که چگونه از آن مراقبت کنید. پوست خشک، پوست پوست، زبر و زمخت است. پوست چرب، براق و روغنی است و منفذهای بزرگی دارد. پوست ترکیبی ، در برخی نقاط (گونه ها)خشک و در بقیه نقاط(پیشانی،بینی و چانه) چرب است. پوست حساس پس از استفاده کردن لوازم آرایش یا فرآورده های دیگر ممکن است سوزش، سوختگی یا خارش داشته باشد. پوست معمولی ،یکدست، صاف و در برابر حساسیت مقاوم است.
قدم دوم:پاک کردن پوست
پاک کردن پوست های معمولی/ترکیبی
از هر صابونی که در حمام یا روشویی است برای شستن صورتتان استفاده نکنید. ملزم نیستید محصولات تجملی و گران قیمت بخرید. فقط نیاز دارید محصولی را که برای شما مناسب است پیدا کنید. از شوینده یا صابونی ملایم استفده کنید و صورتتان را بشویید، صورت خود را به شدت نمالید. با آب گرم شستشو دهید و به آرامی خشک کنید. اگر درپوسستان احساس خشکی یا چربی می کنید، شوینده دیگری را امتحان کنید.
پاک کردن پوست های معمولی/ترکیبی
از هر صابونی که در حمام یا روشویی است برای شستن صورتتان استفاده نکنید. ملزم نیستید محصولات تجملی و گران قیمت بخرید. فقط نیاز دارید محصولی را که برای شما مناسب است پیدا کنید. از شوینده یا صابونی ملایم استفده کنید و صورتتان را بشویید، صورت خود را به شدت نمالید. با آب گرم شستشو دهید و به آرامی خشک کنید. اگر درپوسستان احساس خشکی یا چربی می کنید، شوینده دیگری را امتحان کنید.
پاک کردن پوست خشک
اگر پوست خشکی دارید، از شوینده ای ملایم که الکل یا عطر ندارد استفاده کنید. این عناصر قادرند پوستتان را بیشتر خشک کنند. صورتتان را به آرامی بشویید، سپس با مقدار زیادی آب گرم هم شستشو دهید. از آب داغ استفاده نکنید زیرا سریع تر چربی طبیعی پوست شما را از بین می برد. هفته ای یک بار پوستتان را از سلول های زائد پوستی پاکسازی کنید. باعث می شود پوستتان صاف تر و یکدست جلوه کند.
پاک کردن پوست چرب
اگر پوستتان چرب است، از پاک کننده ای فاقد چربی برای شستن صورتتان استفاده کنید. با مقدار زیادی آب گرم صورتتان را بشویید. شاید بخواهید پس از شستن صورتتان از یک تونر یا محصولاتی که به بستن منافذ پوست کمک می کنند ، استفاده کنید، اما مراقب باشید زیرا ممکن است پوستتان را دچار حساسیت کنند. این محصولات قادرند چربی اضافی را از بین ببرند و باعث شوند پوستتان کم تر برق بزند و تمیزتر باشد .
پاک کردن پوست حساس
اگر پوستتان حساس است، آن را با شوینده ای ملایم و آب گرم فراوان بشویید. حتما صورتتان را آهسته بشویید ، آن را نمالید. پاکسازی ممکن است پوست حساس را به سوزش آورد. سعی کنید از محصولاتی که الکل، صابون، اسید یا عطر دارند استفاده نکنید. در عوض، به دنبال مارک هایی با عناصر ملایم مانند آلوئه ورا،بابونه، چای سبز، پلی فنول و جو. هرچه عناصر موجود در یک شوینده کم تر باشد پوست شما شاداب تر خواهد بود.

پاک کردن پوست

قدم سوم:مرطوب کردن
ممکن است فکر کنید برای استفاده از مرطوب کنند بسیار جوان هستید- یا اینکه پوستتان بسیار چرب است- اما همه پوست ها به رطوبت نیاز دارند. مرطوب کننده ها کمک می کنند پوستتان از خشکی محفوظ بماند. مهم نیست چه نوع پوستی دارید، هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید. زمانی که هنوز پوستتان از شستشو مرطوب است آن را به کار ببرید تا کمک کند تمام صورتتان مرطوب شود. اگر آکنه دارید یا پوستتان چرب است، مرطوب کننده ای بیابید که ملایم و فاقد چربی باشد تا منافذ پوستتان را مسدود نکند.
قدم چهارم:ضد آفتاب بزنید
ممکن است مرطوب کننده شما حاوی ضدآفتاب هم باشد. اما استفاده کردن از یک ضدآفتاب جدا نیز ایده خوبی است. آفتاب در عرض 15 دقیقه می تواند به پوستتان صدمه بزند. حتی اگر جوان باشید ممکن است مبتلا به سرطان پوست شوید. به دنبال ضدآفتابی با فاکتور حفاظتی SPF حداقل 30 باشید که با اشعه های UVA و UVB مبارزه کند. هر روز آن را استفاده کنید، حتی اگر هوا آفتابی نباشد و یا سرد باشد. اشعه های آفتاب می توانند از آب، ماسه و برف بازتاب کنند. هر 2 ساعت یک بار ضدآفتاب را تجدید کنید.
چه وقت باید پوستتان را بشویید؟
می توانید با شستن زیاد باعث خشکی پوست خود شوید، بنابراین روزی یک بار شستن برای بیشتر افراد کافی است. صبح ها صورتتان را با آب ولرم بشویید.برای خشک کردن آن از یک حوله نرم استفاده کنید، صورتتان را نخراشید. در شب، شستشو با یک شوینده یا صابون ملایم به پاک شدن از آلودگی های روز و آرایش کمک می کند. اگر تمرین، یا ورزش می کنید یا کلاس های ورزشی دارید، بعد از آن صورتتان را با شوینده ای ملایم بشویید.عرق می تواند منافذ پوست را مسدود کند و آکنه را بدتر کند.
با صوت آرایش شده به بستر نروید.
وقتی خسته اید، فکر اینکه بدون شستن صورت به بستر بروید ممکن است اغوا کننده باشد. اما پاک نکردن آرایش از صورت می تواند منافذ پوست را مسدودکرده و ایجاد آکنه کند. بنابراین از یک شوینده ملایم یا شیر پاک کن برای شستن آرایش استفاده کنید. از پارچه های نرم یا پد استفاده کنید. اگر از داروی آکنه استفاده می کنید؛ اکنون زمان خوبی برای زدن آن است، زمانی که صورتتان تمیز است و قرار نیست آرایش کنید.
همه چیز در مورد آکنه
چرا آکنه زمانی که نوجوان هستید ایجاد می شود؟ بلوغ سبب می شود بدنتان هورمون های بیشتری تولید کند، که باعث می شود بدنتان سبوم- نوعی چربی که از منافذ پوست بیرون می آید- بیشتری تولید کند. سبوم و سلول های مرده بیش از حد می توانند منافذ پوست را مسدود و باعث تجمع باکتری ها شوند. باکتری ها در این محیط پیشرفت کرده و آکنه شروع می شود. آکنه می تواند انواع مختلفی مانند سرسفید، سرسیاه و جوش داشته باشد.

مراقبت ار دندان ها

قدم به قدم تا داشتن پوست صورت تمیز و زیبا

چرا باید بهداشت دهان و دندان ها را رعایت کنیم ؟
مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا : مهمترین کار دندان ها، جویدن است. اگر بتوانیم غذا را به خوبی بجویم، از خوردن غذا بیشتر لذت خواهیم برد. اگر غذا خوب جویده شود، هضم غذا راحت تر انجام می شود و مشکلات گوارشی کمتری خواهیم داشت . همه دوست دارنــد که دنـــدان های سـالم و دهان خوشبو داشته باشند. بوی بد دهان، علاوه براینکه موجب دوری اطرافیان می شود، برای خود ما نیز آزار دهنده است. برای داشتن دندان های سالم، مراقبت از دندان ها باید از ابتدای زندگی آغاز شود. هریک از ما برحسب اینکه چقدر بهداشت دهان و دندان هایمان را رعایت کرده باشیم.ممکن است تعدادی دندان سالم ، پرکرده ، روکش شده و دندان مصنوعی داشته باشیم .در هر سنی با داشتن دندان طبیعی یا مصنوعی وحتی بدون دندان ، بایدبهداشت دهان را رعایت کنی .
پس ببینیم که چگونه باید از دندان ها مراقبت کرد؟
مراقبت از دندان های طبیعی برای مراقبت از دندان های طبیعی انجام کارهای زیر ضروری است: در صورت پوسیدگی دندان ، هرچه سریعتر برای درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر فکر می کنید هیچ مشکلی ندارید ، سالی یک بار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. روزی یک بار با استفاده از نخ دندان ، سطح بین دندان ها را تمیز کنید.نخ دندان را قبل از مسواک زدن استفاده کنید. در این صورت لای دندان ها طی مسواک زدن بهتر شسته می شود.
روش صحیح استفاده از نخ دندان
قبل از استفاده از نخ دندان، دست ها را با آب و صابون بشویید . حدود ۳۵ سانتیمتر از نخ دندان را ببرید. دو طرف نخی را که بریده اید، به دور انگشت وسط هر دو دست بپیچید. سه انگشت آخر را ببندید و حدود ۲ تا 2/5 سانتی متر از نخ را در میان دو انگشت شست و سبابه قرار دهید. نخ دندان را به آرامی و مطابق شکل به صورت رفت وبرگشت در فضای بین دندان ها حرکت دهید. با باز کردن تدریجی نخ از دور انگشت وسط، از قسمت های تمیز نخ استفاده کنید شیار بین لثه ودندان، محل مناسبی برای گیر کردن مواد غذایی و تشکیل جرم دندانی است . تمیز کردن این ناحیه از دندان ها در پیشگیری ازبیماری های لثه بسیار موثراست . حداقل روزی ۲ بار مسواک بزنید. بهتر است مسواک زدن بعد از خوردن غذا باشد. موهای مسواک نباید خیلی نرم یا خیلی سفت باشد. بهتر است از مسواک نوع متوسط استفاده کنید. بعد از مسواک زدن ، مسواک را با آب بشویید تا بقایای خمیر دندان و مواد غذایی داخل آن نماند. هر چند وقت یکبار مسواک را عوض کنید. مسواکی که موهای آن خمیده یا نا منظم شده و یا رنگ آن تغییر کــرده باشد ، اصلاً مناسب نیست. معمولاً از یک مسواک بیشتر از ۳ یا ۴ ماه نمی توان استفاده کرد. از نمک خشک یا جوش شیرین برای مسواک کردن یا شستن دندان ها با انگشت استفاده نکنید. این مواد خشک باعث ساییدگی دندان می شوند. پس از مسواک زدن لثه های خود را با انگشت ماساژ دهید. اگر در موقع مسواک زدن، لثه شما خونریزی می کند، مسواک زدن را قطع نکنید و به دندانپزشک مراجعه کنید. سلامتی دندان ها در سلامتی سایر قسمت های بدن موثر است .
چه نوع تغذیه ای برای داشتن دندان های سالم و محکم توصیه می شود؟
برای حفظ رشد مناسب و سلامتی، بایستی از تمامی گروه های اصلی غذایی استفاده کنیم که این گروه ها شامل پنج گروه اصلی نان و غلات، میوه ها، سبزی ها، شیر و لبنیات و گروه گوشت و حبوبات است. مصرف زیاد و بیش از حدّ مواد کربوهیدرات دار باعث خرابی دندان ها می شود. مواد کربوهیدراتی شامل انواع کیک، آب نبات، کلوچه، نوشیدنی های شیرین ، مواد نشاسته دار مثل چیپس و برشتوک است
علت اصلی پوسیدگی دندان ها ، باقی ماندن مواد کربوهیدراتی بر روی آنهاست
۱) میوه و سبزی هایی که آب زیادی داشته باشند مثل :هلو ، هندوانه ، طالبی ، خربزه ، کرفس و خیار . موز و کشمش را کم مصرف کنید ، زیرا نسبت به سایر میوه ها دارای قند بیشتری هستند، اگر هم مصرف کردید بلافاصله مسواک بزنید ۲) مواد غذایی چسبنده را که نیاز به جویدن زیادی دارند، مصرف نکنید.کشمش، انجیرخشک، کلوچه، پاستیل، عسل ، شیره، شکلات های چسبنده و شکلات کاکائویی به دندان ها می چسبند و بزاق نمی تواند آنها را از دندان جدا کند. ۳) خوراکی های شکردار را با وعده های غذایی مصرف کنید نه به عنوان میان وعده. نوشیدن مایعات بعد از غذا هم خرده های غذا را از دندان ها دور می کند. ۴) مواد غذایی شیرین را که روی دندان باقی می مانند، مصرف نکنید. آب نبات های سفت، نقل و شکلات باعث می شوند همواره یک لایه قندی روی دندان ها وجود داشته باشد و باعث پوسیدگی دندان می شود ۵) مواد غذایی را که شکر ندارند ، مصرف کنید. ۶) از منابع غذایی کلسیم دار در برنامه غذایی خود استفاده کنید که باعث استحکام دندان ها می شود. منابع غنی از کلسیم عبارتند از شیر ، ماست ، پنیر، ماهی و سبزیجات سبز رنگ مثل کلم ، کلم بروکلی ، اسفناج و جعفری.
بستن
مقایسه
لیست علاقه مندیها 0